niedziela, 17 lutego 2013

Każdy powód jest dobry...

... do świętowania. Najbardziej chyba  znanym dniem lutego są Walentynki czyli 14 lutego. Są zwolennicy i przeciwnicy. Ja należę do tych drugich. Zawsze uważałam, że jeżeli kocha się drugą osobę to powinno się jej okazywać uczucia przez cały rok, a nie w jeden dzień i na hasło "Walentynki".

Czas przez 14 lutego w sklepach i restauracjach pojawiają się gadżety,  artykuły i promocje związane z Walentynkami, które zachęcają do wydawania pieniędzy i świętowania dnia zakochanych. Ludzie chodzą na czerwono ubrani i z serduszkami  i życzeniami walentynkowymi. Ale po co to wszystko jest i od czego się zaczęło?

Walentynki są znane i obchodzone w południowej i zachodniej Europie od czasów średniowiecza.  Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich. W Walentynki należy obdarować partnera upominkami, wierszykami i wyznaniami miłosnymi.

Dużo ludzi uważa, że to co z zachodu to dobre. Dlatego Walentynki są coraz chętniej obchodzone prze nas. A większość z nas nie wie, że  też mamy swoje święto zakochanych, które wywodzi się z czasów średniowiecza.  Obchodzone jest  w nocy z 21 na 22 czerwca - Noc Kupały.

W czasie tej magicznej nocy rozpala się ogniska, w których palone są zioła. Odbywają się radosne zabawy oraz różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczają w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek zostanie wyłowiony przez kawalera, oznacza to jej szybkie zamążpójście. Jeśli  będzie płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś spłonie, utonie lub zapląta się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną.

Jakoś bliższa mi jest Noc Kupały niż Walentynki, może dlatego, że jest dużo cieplej i radośniej. Ale z drugiej strony rozumiem zwolenników Walentynek gdyż jest to miły kolorowy akcent w środku  mroźnej zimy.

Luty daje dużo możliwości do świętowania więc chyba dla każdego coś się znajdzie:
- 14 lutego Dzień Świętego Walentego
- 15 lutego Dzień Singla
- 16 lutego Dzień Listonosza
- 17 lutego Dzień Kota
- 26 lutego Dzień Dinozaura
- 27 lutego Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz